Özgeçmiş (Cv) Hazırlama Önerileri

Günümüzde iş veya staj görüşmelerinde öne çıkmanın ilk adımı iyi bir özgeçmiş hazırlayabilmektir, özgeçmişinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda kısaca özetlemeye çalıştık;

Standart bir özgeçmiş aşağıda ki 6 ana bölümlerden oluşur, ayrıca internet üzerinde sizlere farklı bakış açıları da kazandırabilecek binlerce örnek bulunmaktadır.

1- Ön Yazı
Başvurdugunuz işe veya staja , neden başvurduğunuz ve başvurduğunuz Kurumun neden sizi seçmesi gerektiğini, kişisel ve profesyonel becerilerinizle harmanlayarak vurguladığınız bölümdür.

2- Kişisel Bilgileriniz
İsim, Soyisim, İletişim , medeni durum ehliyet ve varsa askerlik durumunuz gibi bilgilerinizi belirten bölümdür.

3- İş ve Staj Bilgileriniz
Çalışmış olduğunuz işleri ve çalıştığınız pozisyonları başlangıç ve bitiş tarihleriyle kronolojik olarak belirttiğiniz bölümdür. İş tecrübelerinizde sorumluluklarınız ve firmaya kattığınız değerler de yine bu bölümde detaylı olarak anlatılır.
Eğer yeni mezunsanız, veya iş hayatında henüz çok yeniyseniz, Staj bilgilerinizi ve size kattığı değerleri, stajda edindiğiniz deneyimleri iş hayatına nasıl aktarmayı planladığınızı ,başarılarınızı yine bu bölümde kronolojik olarak belirtebilirsiniz.

4- Eğitim Bilgileriniz
Bitirmiş olduğunuz okulları başlangıç ve bitiş tarihleriyle kronolojik olarak belirttiğiniz bölümdür.

5- EK Bilgiler
Almış olduğunuz sertifikalar, varsa hobileriniz, Kulüp veya Dernek üyelikleriniz gibi belirtmek istediğiniz hususların yer aldığı bölümdür.

6- Referanslar
Başvurduğunuz işe uygun Referans olarak gösterebileceğiniz Kişileri , iletişim bilgileri ile birlikte , hangi konuda Referans olduklarını açıklayarak belirtebildiğiniz bölümdür.
  • Özgeçmişiniz mümkün olduğunca başvurunuzla uyumlu olmalı,
  • Başvurduğunuz iş veya staj için